תפריט
טיולים בירושלים

3 מסלולים שחובה לעשות בירושלים

 

ירושלים - עיר שכל סיור בה הוא הרפתקה חדשה. כולנו ביקרנו כבר בכותל המערבי, בעיר העתיקה ובמגדל דוד, אך כל ביקור, גם באתרים אלו ובסביבתם מעורר בנו תחושה של גילוי מחודש. בשנים האחרונות חווה העיר ירושלים מהפכה תיירותית, שבמסגרתה מתגלות עוד ועוד פינות קסם שאפשר לטייל בהן, ברגל, באופניים וברכב.

 

הולכים ברגל, טועמים בידיים

שוק מחנה יהודה היה תמיד מקום שמעורר את כל החושים. בשנים האחרונות הוא הפך לפנינה קולינרית במרכז העיר, עם אינספור תחנות עצירה מפתות ומרתקות. המסלול בתוך השוק עובר בארבעה רחובות עיקריים: השזיף, האגוז, האגס (רחוב אליהו בנאי) והשוק העירקי.

תוך השוק, לצד דוכני התבלינים, הפירות והירקות, המאפים והדגים תמצאו גם כמה תחנות שמדברות על תרבות ירושלמית. ברחוב האגס, שהיום נקרא על שם יעקב בנאי, תמצאו למשל בית ירושלמי עתיק, עם חלונות כחולים, שהיה בית משפחת בנאי, המשפחה שכולנו מכירים היום מעולם התרבות הישראלי.

ברחוב השזיף בשוק תמצאו את בית הקפה הראשון של מחנה יהודה, ברחוב אגריפס שיוצא מהשוק מגוון מסעדות שמציגות את המהפכה הקולינרית שעברה ירושלים.

 

טיול אופניים בשכונה הראשונה בירושלים

משכנות שאננים היא השכונה הראשונה של ירושלים, וניתן לסייר בה באמצעות אופניים או בהליכה רגלית. אם בחרתם בסיור אופניים מומלץ להתחיל את המסלול דווקא ברחוב המלך דוד, שם ניתן לעצוב ליד מתחם הימק"א היפה.

לאחר מכן ממשיכים בנסיעה קלה לעבר טחנת הקמח של מוניטיפיורי ולמזרקת האריות שנמצאת במרכז השכונה. עוד נקודה חשובה אליה ניתן להגיע במהלך סיור אופניים היא מרכז מורשת בגין ולצדו בריכת הסולטן. ניתן להמשיך עם הדרך ולהגיע גם לביתו של שמעון פרס, הנשיא, שנמצא בסמוך לשכונה.

זהו סיור קסום בתוך שכונה שעוברת תהליך של שחזור. תחנת הקמח העתיקה שנמצאת במרכז השכונה וכל כך מזוהה איתה, עוברת בזמן האחרון שיפוץ כדי שתוכל לחזור לפעילות. את הסיור באיזור אפשר לשלב עם סיור אופניים בשדרות ממילא ועצירת התרעננות בין בתי הקפה והחנויות.

 

ברכב העולה אל ירושלים

אם אתם מחפשים מסלול ברכב באיזור ירושלים, תמצאו לא מעט אתרים שניתן להיכנס אליהם עם הרכב, לעצור, לבקר ולחזור לנסיעה. אחד המסלולים היפיפיים נמצא באיזור פארק יצחק רבין. זוהי למעשה הדרך העולה אל ירושלים אותה פרצו לוחמי הפלמ"ח במלחמת השחרור, וחלקה הידוע הוא דרך בורמה.

הדרך הזו כוללת מצפים על הנוף, ביניהם מצפה הראל. הדרך מתחילה בנווה שלום, יוצאת לכיוון מזרח למצפה הראל, ממשיכה לכביש מס' 38 לכיוון מסילת ציון ומשם אל מושב בית מאיר. לצד המושב נמצאת שמורת המסרק, בה ניתן לעצור את המכונית ולערוך מסלולי הליכה שונים.

לאחר המסלול בשמורת המסרק, חוזרים אל המכונית, נוסעים למחלף הראל ומשם לגן הלאומי הקסטל, שמהווה נקודת סיום יפיפייה למסלול זה.

ירושלים מאפשרת גם למי שמגלה אותה בפעם המאה למצוא עוד ועוד פינות מרתקות, היסטוריה, תרבות, אוכל, נשמה ומסורת מתערבבים יחד למגוון גדול של אפשרויות טיול וסיור. נשאר לכם רק לבחור עם איזה מסלול להתחיל.

 

המאמר נכתב על-ידי זוזו תיירות המציעה מגוון טיולי סגווי בירושלים.